היל"ה לגיל הרך - הדרכה, ייעוץ וליווי התפתחותי  | טלפון: 050-2000245  |  מייל: hilakids@gmail.com

google-site-verification: google0f5d8725b518fa6d.html

מעבר דירה, אחות חדשה וגן חדש- איך נעזור לילד לעבור את המשבר?

אני אמא לינאי בן השנה ושמונה חודשים. בראשון לספטמבר הוא נכנס למסגרת גן בפעם הראשונה. בנוסף, יש לו אחות בת חודש וחצי ועברנו דירה לפני מספר ימים. מאז שהוא בגן וכנראה בגלל השינויים הרבים שהוא עובר הוא נראה מתוסכל, דכאוני, טעון, בכיין, תלותי.. ממש לא הילד השמח שלי. מלבדי המשפחה המורחבת רואה זאת וכל אחד ממליץ לי עצה שונה ומשונה.. מאוד קשה לי לראות אותו ככה.. וקשה לי גם להתמודד עם זה. אני מראה בטחון ומנסה לתת לו אהבה ולהכיל אותו עד כמה שאפשר. אני אציין שהנני מורה/ גננת במקצועי ובעקבות ההריון השני הפסקתי ועברתי לתחום אחר- רכזות וניהול בחינוך הבלתי פורמלי. כך, שהנני יודעת המון על הקושי בהסתגלות- אבל פתאום שזה הילד שלי אני ממש אובדת עצות. אני אשמח לתגובה מהירה.. תודה!

הילה עונה:
שלום קורין, זה באמת לא פשוט כשיש כל כך הרבה שינויים ומשברים בבת אחת. לכן ההתנהגות של ינאי היא מאוד מובנת ואפילו הייתי מצפה לה. יחד עם שינוי סביבת המגורים גם הרכב התא המשפחתי השתנה וינאי צריך ללמוד איך להתנהל ב"עולם החדש " שנוצר מול עיניו. אני ממליצה לפרק את הבעיה לגורמים ולטפל בכל חלק וחלק בנפרד:

לגבי הכניסה לגן - חשוב לבצע את הכניסה בהדרגה, להיות ערנית ומודעת לשינויים שחלים בינאי. תקשורת כנה ופתוחה עם הגננת על מנת לסייע לו בתהליך הקליטה, נסי לחלוק חויות ותחושות עם הגננת ולהתייעץ איתה איך תוכלו ביחד לקרב בין הבית לגן. גם חיזוק הקשרים החברתיים יכול לסייע, אם תזמינו חבר למשחק אחר הצהריים. אני יודעת שעם תינוקת קטנה ההתנהלות לא פשוטה אבל עדיין נסי אולי עם עזרה לעזור לו לרכוש חברים חדשים בגן.

לגבי השינויים בהרכב התא המשפחתי - לנסות לשלב אותו כמה שאפשר בטיפול בתינוקת: שיביא לך מוצץ, בקבוק, מגבונים וכל דבר שיוכל לסייע בהתאם לגילו. בנוסף, להשתדל לפחות פעם בשבוע לאפשר שמישהו אחר יטפל בתינוקת ואת תוכלי להיות פנויה כל כולך לינאי, לשחק איתו, לטייל איתו בלי שיחשוש ש"תברחי לו " לטפל בתינוקת. פעם בשבוע בין שעה לשעתיים תבנו ותחזקו את הקשר שלכם.

לגבי מעבר הדירה וסידורי השינה - מבחינת ינאי כרגע הוא נמצא בחדר חדש, לבד ואמא, אבא והתינוקת ישנים ביחד בחדר אחר..איך לדעתך זה גורם לו להרגיש? אז, נכון שעכשיו את לא יכולה להכניס גם אותו לחדר שלכם אבל כן אפשר להכין את ינאי ולהסביר לו שזהו מצב זמני. (אני ממליצה בחום על לינה משותפת של אחים) כלומר, עוד מעט התינוקת תגדל ושניכם תשנו ביחד, החדר יהיה של שניכם. אפשר להתחיל בשידת ההחתלה והבגדים של התינוקת- לשים אותם בחדר עם ינאי, להרכיב את המיטה שלה כהכנה \"כאן היא עוד מעט תישן\" תבינו שזוהי תקופה לא קלה לינאי ולכן חשוב לעטוף אותו בהמון אהבה והבנה. יכול לעזור אם תוכלו לייחד אותו במשהו שיש רק לו \"כי הוא גדול\" משחק או פריווילגיה בבית.

המון בהצלחה. הילה.

המלצות ושאלות

חייגו אליי

050-2000-245

כתבו לי

hilakids@gmail.com

לבלוג שלי

לבלוג - לחץ כאן