היל"ה לגיל הרך - הדרכה, ייעוץ וליווי התפתחותי  | טלפון: 050-2000245  |  מייל: hilakids@gmail.com

google-site-verification: google0f5d8725b518fa6d.html

המערכת החושית- דרכי למידה וטיפים

נכתב בתאריך הגיל הרך

המערכת החושית- דרכי למידה וטיפים

כמה דברים על המערכת החושית- קודם כל זו מערכת לומדת, כלומר, גם אם נוצר מצב של חסך, באמצעות גירוי נכון מתפתחת למידה והפנמה של המערכת.

בתיבת מרקמים אנו עובדים על 2 מערכות חושיות:

  1. המערכת הפרופריוצפטיבית היא מערכת חושית שאחראית על תחושת המגע העמוק.החיישנים שלה נמצאים עמוק בשרירים בגידים ובמפרקים ששולחים מידע למוח.היא נותנת לנו את המודעות לתנוחת אברי הגוף ביחס לגוף וביחס לסביבה. המודעות מעניקה בטחון עצמי ורגשי.תינוק שנולד ולא מודע לאיברים הדיסטאלים (רחוקים מהמרכז) בגוף לכן, יש צורך לעורר את המערכת הפרופריוצפטיבית באמצעות מגע עמוק, פיסול,שפשופים וכו' בגפיים ובאברי הגוף של האדם, כך הוא מודע לאיברים ולשרירים בגופו. עם המודעות באה גם הלמידה- מרגיש פחות "תלוש". כאשר מודע לידיים שלו- ינסה להניע אותם, עם הניסוי באה גם הצלחה ואז גם עשיה מכוונת. וכך התנועה הופכת להיות פחות אקראית ויותר מכוונת. (כך מתפתחת היכולת המוטורית של התינוק.)ככל שאדם מודע יותר לגוף שלו, מקום האיברים ביחס לגוף וביחס לסביבה כך יהיה מאורגן יותר תנועתית.(לעידו זה נותן תחושה של ביטחון היות ולא מרגיש "תלוש" מהגוף שלו)

  2. המערכת הטקטילית מאפשרת לאדם לחוש את הסביבה- מבחין בין מרקמים שונים בסביבה - קבלה ונתינה של מגע באופן אקטיבי ופאסיבי מתרחש בכל רגע ורגע בחיי אדם שלומד להתקרב או להמנע , תלוי אם מכיר את המגע או לא.אם נעים לו או לא (לדוגמה- להמנע מתנור חם או מאש כי כואב)

מומלץ להכין מגוון של חומרים ומרקמים שונים, גם מחוספסים וגסים כמו ליפה, ספוג רחצה, וגם מרקמים עדינים כמו מטפחת, נוצה, בובה רכה.

חשוב לזכור כי יש הבדל בין מגע עדין למגע עמוק ,היות וקשור למערכות חושיות שונות מגע עמוק מעורר את המע' החושית. אם נתחיל במגע עדין יהיה מגע עו"ש כלומר, המגע יהיה פחות משמעותי ולא תהיה למידה ממשית:
מתחילים בטפיחות, עם פטיש לאט על החזה, לחיצות איטיות ולמעוך
אח"כ על כל הגוף מהר יותר את הטפיחות צריך לשמוע.
על הגב-"מיומנה" לתופף...לעצור. באמצעות ליפה/מברשת ארוכה- שפשופים
רגליים-מועכים, ולשחרר לאט, אגן,
פטישים - על הגב על הצד לטפוח ולמעוך.
נעבור למגע עדין - עם האצבעות, ציפורניים, עם הפנים, ליטוף, מטפחות, נוצות.

ככל שנחשוף את המערכת החושית לסוגי מגע שונים כך תתרחש למידה של סכמת גוף, מרקמים שונים ותוכל להיתממש הלמידה בהמשך בכל שלב התפתחותי כמו התהפכות, זחילה ועוד.

המלצות ושאלות

חייגו אליי

050-2000-245

כתבו לי

hilakids@gmail.com

לבלוג שלי

לבלוג - לחץ כאן